experimenteerdrift, Over worst, zelf maken |

M.E.N.G.K.O.U.D.M.A.A.R.H.O.E.L.A.N.G.Y.O.

Dat meneer alles over worst weet wil niet zeggen dat er niks meer te leren valt. Dat M.E.N.G.en, die essentiële stap in het worst maken, die het verschil maakt tussen een rulle gehaktstaaf in een condoom vol vet en een heerlijk sappige worst, dat mengen, hoe L.A.N.G. moet dat eigenlijk precies? Lang, in ieder geval. “Als je het zat bent ben je ongeveer op de helft” zegt meneer in zijn boek en tijdens workshops. “Hahahihi. Maar, hoe lang is dat dan?” Je kunt het voelen, als semi-professionele worstmaker vertelt hij dan. Het deeg voelt elastisch, één plakkerig geheel. “Ja maar, ja maar, H.O.E. L.A.N.G. dan?!”

Meneer ging eens wat experimenteren. Hij maalde twee porties vlees van ongeveer een kilo, bestaande uit 50% kinnebakspek en 50% varkensschouder. De kruiden doen er hier niet zoveel toe, maar meneer voegde in ieder geval zout toe. Portie 1 mengde hij drie minuten krachtig met de, gehandschoende, hand. En kráchtig he, u kent meneer. Direct daarna bakte hij een stukje van 25 gram in een droge pan. Hij deed hetzelfde met portie 2, maar dan na vijf minuten krachtig (kráchtig) kneden. Portie 1 zag er na de drie minuten goed uit en voelde ook zo, lekker elastisch. De temperatuur was door het kneden gestegen van 0 naar 4 graden. Tijdens het bakken stroomde er een beetje vet uit het stukje gehakt. Portie 2 steeg in die vijf minuten van 0 naar 7 graden. Meneers mengmoeheid steeg ongeveer evenveel. Na 4 minuten en 55 seconden checkte hij of zijn stopwatch eigenlijk wel aan stond. Dat deed het, hij is gewoon een mietje. Ook dit deegje was elastisch, maar duidelijk elastischer dan portie 1. Het deeg viel minder makkelijk uit elkaar te trekken. Bij het bakken was het verschil ook zonneklaar: nagenoeg geen vetuitreding.
Winnaar!

Science zal het wel niet halen, want meneer heeft bijvoorbeeld geen zeven minuten gemengd. Of tien. Maar vijf minuten mengen levert in ieder geval een beter resultaat op dan 3 minuten mengen. Waarbij die laatste eigenlijk niet goed genoeg was naar meneer’s zin. Dat vet hoort ín die worst en ín die kransslagader.


0 reacties op “M.E.N.G.K.O.U.D.M.A.A.R.H.O.E.L.A.N.G.Y.O.
  1. Ik heb altijd gehoord dat machinaal mengen altijd lekkerder is dan met de hand mengen. Ik weet alleen niet of een htk-keukenrobot vergelijkbaar mengt als die professionele worstmengmachines.

  2. Ik ben een mietje. Ik laat Kenwood het werk doen met een grote deegklopper tot het moment dat het vlees een plakkerige bal vormt. Meestal (…) is dat goed genoeg.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en Google Privacy Policy en Servicevoorwaarden toepassen.

De verificatie periode van reCAPTCHA is verlopen. Laad de pagina opnieuw.


Misschien vind je dit ook leuk

Alternatieve Zouten in groente Fermentatie: Minder Natrium, Meer Gezondheid, evenveel veiligheid

Kun je alternatieve zouten zoals kaliumzout gebruiken voor het fermenteren van groente? Hoe zit het met de veiligheid en smaak? Lees het hier.


Nieuwe regels nitrietgebruik per oktober 2025: wat verandert er. Meneer legt het uit.

Vanaf oktober 2025 worden de regels voor het gebruik van nitriet in vleeswaren aangescherpt. Wat zijn de gevolgen voor de hobby worst- en charcuteriemaker? Meneer legt het uit.

workshop-worstmaken
Workshop
agenda
18 mrt
Culicollab: Meneer Wateetons & Robert Verweij: de slagroomspuit / kidde 20:30 tot 22:00 uur | € 14.99

27 mrt
Workshop verse worst maken – op locatie 18:30 tot 23:00 uur | € 134

23 apr
Live online workshop melkkefir maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

28 mei
Live online workshop seitan maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

25 jun
Live online workshop advocaat maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

13 okt
Driedaagse cursus fermenteren (maandagen) Meerdere dagen

14 okt
Driedaagse cursus fermenteren (dinsdagen) Meerdere dagen
Complete agenda
DROOM JIJ ER OOK VAN OM MIDDEN IN DE ZWEEDSE NATUUR EEN EDELHERT UIT TE BENEN?

Schrijf je nu in.


Wateetons wilde weekend
whatsapp