experimenteerdrift, Over worst, zelf maken |

Worstpaté

Worst is, van oorsprong, een restverwerkingsproduct. Dat weet u. Voor paté geldt hetzelfde. Dus worstpaté moet wel zo’n beetje de  biobak van de vleesverwerking zijn. Dat wekt verwachtingen. Aan de slag!

Eigenlijk begon het anders. Niet met meneer’s biobakbehoefte maar met een stukje buikspek. Schoon, fris buikspek. Een restje, truedat, maar wel een mooi gevacumeerd en ingevroren restje. Dat lag er al een maand, te wachten op inspiratie. Die inspiratie kwam afgelopen maandag, met het weer. Paté! Een klassiek herfstproduct.

Bij de slager haalde meneer zijn lever. Een paté bestaat voor ongeveer een derde vlees, een derde vet en een derde lever. Maar minder dan zes derde lever wilde de slager hem niet verkopen. Ingevroren nog wel. Volgende keer gaat meneer weer gewoon naar @worstmaker. Er was dus meer vlees nodig om al die lever te verpatéiëren. Gelukkig trof meneer in de vriezer een mortadella. Ooit gemaakt in een serie van zes, die na het aansnijden allemaal even laf gekruid bleken. Verder vond hij nog een restje worstvlees, zonder velletje. Vermoedelijk uit het dode deel van zijn Alfred gepeuterd. Dat klinkt aanzienlijk minder ziek als je weet wie, of wat, Alfred is.

Meneer had dus lever, buikspek, een worst en worstvlees.  Hop, in de gehaktmolen ermee. Lekker grof. Verder gooide hij erdoor:

  • 2,5 gram piment
  • 4 gram groene peper
  • nitrietzout
  • een ui
  • een flinke scheut korenwijn
  • een teentje knoflook
  • een hand peterselie

Het zout vereiste nog even wat rekenwerk. Immers, een aanzienlijk deel van de ingrediënten was al gekruid. En sommige daarvan weer te laf . Mocht u thuis nog eens mortadelleloze paté willen maken dan is 18 gram zout per kilo (dus 22 gram voor deze hoeveelheid) een goede richtlijn. Gebruik bij voorkeur nitrietzout tegen het groen kleuren van de lever.

En zowaar. Het lukte. Een fijne worstpaté, geheel vrij van lafheid of biobakassociaties. En van herkenbare worst. Ergens is dat dan ook wel weer een beetje jammer. Volgende keer stopt meneer er misschien een intact braadworstje in. Voor de gezelligheid. Maar nu eerst na de worstpaté eens patéworst proberen. Oh wacht, dat bestaat al. Dat heet leverworst.

 


0 reacties op “Worstpaté
  1. Donner heeft gelijk: van worst(pate) wil je niet weten hoe het bereid is.
    Brrrr ….
    Maar: ik wil hem natuurlijk wel proeven!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en Google Privacy Policy en Servicevoorwaarden toepassen.

De verificatie periode van reCAPTCHA is verlopen. Laad de pagina opnieuw.


Misschien vind je dit ook leuk

Alternatieve Zouten in groente Fermentatie: Minder Natrium, Meer Gezondheid, evenveel veiligheid

Kun je alternatieve zouten zoals kaliumzout gebruiken voor het fermenteren van groente? Hoe zit het met de veiligheid en smaak? Lees het hier.


Nieuwe regels nitrietgebruik per oktober 2025: wat verandert er. Meneer legt het uit.

Vanaf oktober 2025 worden de regels voor het gebruik van nitriet in vleeswaren aangescherpt. Wat zijn de gevolgen voor de hobby worst- en charcuteriemaker? Meneer legt het uit.

workshop-worstmaken
Workshop
agenda
18 mrt
Culicollab: Meneer Wateetons & Robert Verweij: de slagroomspuit / kidde 20:30 tot 22:00 uur | € 14.99

27 mrt
Workshop verse worst maken – op locatie 18:30 tot 23:00 uur | € 134

23 apr
Live online workshop melkkefir maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

28 mei
Live online workshop seitan maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

25 jun
Live online workshop advocaat maken 20:30 tot 22:00 uur | € 11.99

13 okt
Driedaagse cursus fermenteren (maandagen) Meerdere dagen

14 okt
Driedaagse cursus fermenteren (dinsdagen) Meerdere dagen
Complete agenda
DROOM JIJ ER OOK VAN OM MIDDEN IN DE ZWEEDSE NATUUR EEN EDELHERT UIT TE BENEN?

Schrijf je nu in.


Wateetons wilde weekend
whatsapp