18 maanden oude paleta aangesneden
Op de dag dat hij de eerste van drie dagen Groentebereidingscursus geeft, schrijft meneer deze meaty post. Wat is hij toch lekker edgy hè.
Een jaartje geleden schreef meneer ook al eens over een paleta of spalla. U had hem al zien hangen in de post van een paar dagen geleden en misschien herinnert u zich deze nognognog.
Afgelopen woensdag gaf meneer de eerste workshop charcuterie maken van het seizoen. Volle bak. Gretige grootvlees liefhebbers met een gezonde drang tot megalomanie. Het was een fijne avond, en in de roes van een wijntje en narcisme besloot uw meneer de paleta ten overstaande van 22 deelnemers, die tot dan toe al zijn woorden voor waar aannamen, voor het eerst aan te snijden.
Zou je dat nou wel doen jongen?
Onder de lagen smout, huid en gelig door zuurstof en licht aangedaan ranzig vet verscheen eerst een droog stukje, vezelig vlees. Snel een grapje maken en bluffen. Maar naar mate meneer verder sneed, al binnen enkele millimeters van de rand werd het vlees vochtiger, het vet witter en de bite sappiger. De smaak: ge-wel-dig. Diep, vol, rijk. Hij had het verdorie weer geflikt. Het is bijna oneerlijk. Cue group hug.
Resumerend, lees hier het verslag
- 23-05-2018 – 6.1 kg: Gezouten bij Erik Waagmeester, 3,5% zeezout
- ca 6 weken in koeling in vacuüm
- 06-07-2018: 120 ml vocht in de zak en nog ca 135 gram schoongesneden. Eindgewicht 5.8 kg.
- 24 uur drogen bij 25 graden.
- Vergeten in de rijpingskast bij 13 graden en 70% luchtvochtigheid.
- 03-10-2018: 4.2 kg – 42% gewichtsverlies ten opzichte van start.
- 9-10-2018: dichtgesmout en naar berging verplaatst, variabele temperatuur en luchtvochtigheid
- 25-09-2019 aangesneden
Tja, en nu. Komt u binnenkort alsjeblieft op een van meneers workshops langs om mee te eten, want alleen krijgt hij hem niet op en de achteruitgang begint zich nu heel voorzichtig in te zetten.
Ook zelf charcuterie leren maken? En je mag best wat kleiner beginnen, check meneers lijvige handboek of volg de workshop. Inclusief group hug.
Misschien vind je dit ook leuk

Alternatieve Zouten in groente Fermentatie: Minder Natrium, Meer Gezondheid, evenveel veiligheid
Kun je alternatieve zouten zoals kaliumzout gebruiken voor het fermenteren van groente? Hoe zit het met de veiligheid en smaak? Lees het hier.

Nieuwe regels nitrietgebruik per oktober 2025: wat verandert er. Meneer legt het uit.
Vanaf oktober 2025 worden de regels voor het gebruik van nitriet in vleeswaren aangescherpt. Wat zijn de gevolgen voor de hobby worst- en charcuteriemaker? Meneer legt het uit.

agenda
DROOM JIJ ER OOK VAN OM MIDDEN IN DE ZWEEDSE NATUUR EEN EDELHERT UIT TE BENEN?
Schrijf je nu in.
Wateetons wilde weekend